ROBOMATICON 2014

Posted on Posted in Uncategorized

Międzynarodowy Dzień Kobiet przyniósł atrakcje nie tylko Paniom, ale i miłośnikom robomatyki, a stało się tak dzięki członkom Koła Naukowego Robomatic, działającego od 2007 roku przy Instytucie Automatyki i Robotyki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Dzięki 5-cio letniej już historii wydarzenia „Robomaticon” oraz reklamom, które można było dostrzec m.in. w środkach komunikacji miejskiej, w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej już od samego rana robiło się tłoczno. Spotkać można było „każdego”- od dzieci, uczniów i studentów z różnych stron Polski, pasjonatów robomatyki przez reprezentantów Centrum Nauki Kopernik czy przedstawicieli firm takich jak Astor, Festo, Piap i Exatel, aż po tych, którzy zwyczajnie mieli ochotę popatrzeć jak rozwija się polska młodzież.

Przechadzając sie przez Dużą Aulę należało uważnie patrzeć pod nogi, ponieważ istniało ryzyko, że gdzieś między ludźmi „stąpają” lub „pełzają” mniejsze czy większe roboty.  Można je było oglądać również przy ponumerowanych stanowiskach, a następnie wybrać swojego ulubieńca i nagrodzić jego twórcę oddając głos w konkursie.

Myślę, że czas przejść do głównej atrakcji dnia – wspomnianych już wcześniej „igrzysk robotycznych”. Robomaticon to przede wszystkim turniej, składający się z rosnącej z roku na rok liczby konkerencji (w tym roku było ich już nie 7, a 13), w których roboty walczą o zwycięstwo. Każda konkurencja opiera się na dość ściśle wyznaczonych zasadach, określających typ i rozmiar robota, cel przed nim stawiany itp. Zasady te pozwalają zawodnikom dostosować parametry tworzonego robota do wymagań i stworzyć go w taki sposób, aby był w stanie pokonać przeciwnika.

Wśród licznych konkurencji największą popularnością cieszą się zawody sumo robotów, w której wyróżniamy w niej aż 6 kategorii: Sumo, nanoSumo, mikroSumo, miniSumo, legoSumo oraz humanoidSumo. Konkurencja polega na tym, że zaprogramowane odpowiednio roboty walczą ze sobą na okrągłym „ringu”, a wygranym ten, który przerwszy wypchnie przeciwnika poza wyznaczony obszar. Inne konkurencje, które można było podziwiać to MicroMouse, Freestyle Elfa Distrelect, Humanoid Sprint, LineFollower, LineFollower Enhanced, Death Race oraz Puck Collect. Każda z nich przyciągnęła szeroką rzeszę widzów oraz zawodników z różnych stron Polski.

Członkowie Naszego Koła również postanowili podjąć się wyzwania i stworzyli swoje roboty, które wystartowały w dwóch konkurencjach: legoSumo i LineFollower. W skład drużyny weszli: Anna Wytrykowska, Dominika Pawlak, Sebastian Wiśniewski i Łukasz Bednarz. Mimo silnej konkurencji i zaciętej walce udało się osiągnąć niemały sukces i zdobyć zasłużone – trzecie – miejsce na podium w kategorii legoSumo. Nasze koło wystawiło również swojego  line followera. Zadanie polegało na tym, aby jak najszybciej pokonać wyznaczoną trasę, wytyczoną przez czarną linie na białej macie. Robot miał za zadanie przejechanie po tej linii w jak najkrótszym czasie. Niestety tym razem konkurencja okazała się lepsza, ale 12msc należy odbierać jako sukces z racji krótkiego czasu przygotowania. Robomaticon 2014 to nowe doświadczenie, które pozwoli mierzyć w najwyższe stopnia podium na następnych tego typu imprezach, najbliższe 18 maja w Legionowie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *